Herb GUMed
Jesteś tutaj: Start > Oferta szkoleniowa GUMed

Oferta szkoleniowa GUMed

Mikrobiologia medyczna
Etiologia, obraz kliniczny i diagnostyka zarażeń pasożytniczych. MIKROBIOLOGIA MEDYCZNA [08-024/3-08-005-2020] [DANE ARCHIWALNE]

Termin: 24-26.06.2020
Koszt uczestnictwa: 450,00 zł
Organizator: Zakład Parazytologii Tropikalnej, GUMed
Kontakt: mgr Hanna Myszkowska
Zapisy na kurs wyłącznie ON-LINE przez stronę GUMed w zakładce "kształcenie podyplomowe".
tel.: 58 349 27 70, e-mail: kbk@gumed.edu.pl

Rejestracja on-line

Termin rejestracji on-line: 2019-11-21 - 2020-06-20

Liczba wolnych miejsc: 5


Dodatkowe informacje:

Kurs przeznaczony dla diagnostów laboratoryjnych z otwartą specjalizacją z Mikrobiologii medycznej.

Program kursu

Wykłady lub inne zajęcia

Dzień Temat wykładu lub innych zajęć
24.06.2020 11.00 - 13.15 Podstawy parazytologii. Przegląd metod diagnostycznych stosowanych w parazytologii.
24.06.2020 13.45-16.00 Obraz kliniczny zarażeń pierwotniakami (toksoplazmoza, giardioza, rzęsistkowica, kryptosporydioza, zimnica, leiszmanioza) i helmintami /robakami/ (glistnica, węgorczyca, włosogłówczyca, tasiemczyce jelitowe i pozajelitowe, schistosomoza, filarioza, fascioloza).

Zajęcia praktyczne/Ćwiczenia

Dzień Zajęcia praktyczne / Ćwiczenia
25.06.2020 11.30-14.30 Podstawowe metody koprologiczne (preparat bezpośredni, podbarwiony płynem Lugola, rozmaz wg Kato-Miura, metody zagęszczające sedymentacyjne (dekantacja, met. formalinowo octanowo-etylowa) i flotacyjne (Fulleborna, Fausta). 14.30-15.15 Podstawowe metody hodowli pasożytów in-vitro. 11.30-13.45: Barwienie rozmazów kału, krwi (trichromem, metodą Giemsy, Ziehl-Neelsena).
25.06.2020 11.30-13.45: Barwienie rozmazów kału, krwi (trichromem, metodą Giemsy, Ziehl-Neelsena).
25.06.2020 13.45-14.30 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków. – Cz. I - Pełzaki fakultatywne. 14.30-15.15 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków – Cz. IV Świdrowce: Leishmania spp., Trypanosoma spp.
25.06.2020 13.45-14.30 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków. – Cz. I - Pełzaki fakultatywne. 14.30-15.15 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków – Cz. IV Świdrowce: Leishmania spp., Trypanosoma spp.
25.06.2020 14.30-15.15 Podstawowe metody hodowli pasożytów in-vitro. 11.30-13.45: Barwienie rozmazów kału, krwi (trichromem, metodą Giemsy, Ziehl-Neelsena). 11.30-14.30 Podstawowe metody koprologiczne (preparat bezpośredni, podbarwiony płynem Lugola, rozmaz wg Kato-Miura, metody zagęszczające sedymentacyjne (dekantacja, met. formalinowo octanowo-etylowa) i flotacyjne (Fulleborna, Fausta).
26.06.2020 9.00-9-45 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków – Cz. III. - Zarodźce malarii. 9.45-11.15 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków Cz. II - pełzaki i wiciowce przewodu pokarmowego i układu moczowo płciowego.
26.06.2020 9.45-11.15 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków Cz. II - pełzaki i wiciowce przewodu pokarmowego i układu moczowo płciowego. 9.00-9-45 Różnicowanie najważniejszych gatunków pierwotniaków – Cz. III. - Zarodźce malarii.
26.06.2020 11.15-12.00 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. I - nicienie. 12.00-12.45 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. II - przywry
26.06.2020 12.00-12.45 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. II - przywry 11.15-12.00 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. I - nicienie.
26.06.2020 12.45-13.30 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. III - Tasiemce 13.30-14.15 Przegląd metod serologicznych stosowanych w rozpoznawaniu chorób pasożytniczych (toksoplazmoza, zimnica, ameboza (pełzakowica), leiszmanioza, bąblowica, schistosomoza (ELISA, immunofluorescencja pośrednia, hemaglutynacja pośrednia, ISAGA, immunoblotting), interpretacja uzyskanych wyników. Zaliczenie - test.
26.06.2020 13.30-14.15 Przegląd metod serologicznych stosowanych w rozpoznawaniu chorób pasożytniczych (toksoplazmoza, zimnica, ameboza (pełzakowica), leiszmanioza, bąblowica, schistosomoza (ELISA, immunofluorescencja pośrednia, hemaglutynacja pośrednia, ISAGA, immunoblotting), interpretacja uzyskanych wyników. Zaliczenie - test. 12.45-13.30 Różnicowanie najważniejszych gatunków helmintów jelitowych i pozajelitowych Cz. III - Tasiemce
26.06.2020 14.15-15.00 Podstawy diagnostyki molekularnej (PCR, Real-time PCR), omówienie zestawów do izolacji DNA z kału, krwi i innego materiału; elektroforeza, odczyt i interpretacja wyników.
do góry

Kolegium Kształcenia Podyplomowego
Gdański Uniwersytet Medyczny
Al. Zwycięstwa 41/42, 80-210 Gdańsk
tel. (58) 349 1073, e-mail: szkolenia@gumed.edu.pl